Hydrolaty

Lilla Mai Peeling
Mineralny prezent od Matki Ziemi
31 stycznia 2019
O pięknie nie tyle zewnętrznym, co wewnętrznym
16 lutego 2022

Czy wiecie, że w drogeryjnych, syntetycznych kosmetykach aż 70-90 % może stanowić woda?! Dlaczego aż tyle, zastanawiacie się? To proste: bo jest najtańsza. Niestety, im więcej wody w kosmetyku, tym mniej substancji odżywczych.

Faza wodna to podstawa wielu kosmetyków. Jednak warto wiedzieć, że zwykłą wodę można zastąpić o wiele bardziej odżywczymi substancjami, które gwarantują lepsze nawilżenie i odżywienie skóry. Dlatego w kosmetykach naturalnych zamiast wody, często znajdziecie hydrolaty – czyli naturalne wody roślinne, ziołowe oraz kwiatowe. Są one pozyskiwane z roślin naturalnymi metodami, głównie za pomocą destylacji parą wodną. Doskonale pielęgnują skórę, są bogate w składniki odżywcze. Mogą być też z powodzeniem stosowane samodzielnie, jako tonik do twarzy. Poniżej kilka najczęściej spotykanych hydrolatów:

Hydrolat rumiankowy

Hydrolat rumianku rzymskiego jest otrzymywany z kwiatów rośliny Chamaemelum Nobile poprzez destylację parą wodną. W kosmetykach naturalnych jest używany ze względu na jego uniwersalne zastosowanie i łagodzące, kojące właściwości. Polecany jest do pielęgnacji wszelkich typów skóry, w szczególności do cery delikatnej i wrażliwej. Łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia, stany zapalne skóry. Jest bezpieczny w zastosowaniu dla cery wrażliwej i problematycznej. W przypadku kosmetyków naturalnych marki LillaMai, hydrolat rumianku zawarty jest w nawilżającym kremie z olejem arganowym o zapachu lawendy, w dwufazowym płynie do demakijażu, a także w przeciwzmarszczkowym kremie o zapachu liści pomarańczy.

Hydrolat neroli

Hydrolat neroli to wybitne dzieło natury: podbija zmysły swoim aksamitnym zapachem. Nałożony na twarz daje uczucie wygładzenia, odżywienia oraz nawilżenia, równoważy sebum, działa relaksująco i kojąco, antyseptycznie i antybakteryjnie. Hydrolat ten pozyskiwany jest z kwiatów pomarańczy naturalną metodą destylacji. Polecany jest do skóry normalnej i tłustej, również wrażliwej. Działa lekko ściągająco, należy więc unikać stosowania na skórę bardzo suchą. Sprawia, że skóra staje się gładka i promienna. Wykorzystywany w kosmetykach do cery naczynkowej. W przypadku kosmetyków naturalnych marki LillaMai, hydrolat neroli zawarty jest w przeciwzmarszczkowym kremie do twarzy o zapachu liści pomarańczy, w serum odmładzającym z kwasem hialuronowym, w nawilżającym kremie z filtrem UV.

Hydrolat rozmarynowy

Hydrolat rozmarynowy otrzymywany jest z rośliny Rosmarinus Officinalis metodą destylacji. Dobrze pielęgnuje cerę normalną, mieszaną, tłustą i trądzikową. Ma działanie lekko ściągające i detoksykujące oraz regenerujące. Dodatkowo odblokowuje pory i rozświetla cerę. Znakomicie sprawdza się w pielęgnacji włosów: przy dłuższym stosowaniu ogranicza wypadanie włosów poprzez wzmocnienie mieszków włosowych. Działa także przeciwłupieżowo. W przypadku kosmetyków naturalnych marki LillaMai, hydrolat rozmarynowy zawarty jest w ekologicznym szamponie rozmarynowym.

Hydrolat melisy

Ekologiczny hydrolat melisy lekarskiej, otrzymywany z rośliny Melissa Officinalis, poprzez destylację parą wodną. Polecany jest jako tonik do twarzy lub jako składnik w kosmetykach do pielęgnacji cery tłustej, mieszanej, z niedoskonałościami. Wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia. Posiada działanie ściągające i detoksykujące. W przypadku kosmetyków naturalnych marki LillaMai, hydrolat melisy zawarty jest w nawilżającym kremie arganowym o zapachu lawendy oraz w dwufazowym płynie do demakijażu.

Hydrolat oczarowy otrzymywany jest z rośliny Hamamelis Virginiana pod wpływem destylacji. W przypadku kosmetyków naturalnych marki LillaMai, hydrolat oczarowy zawarty jest w naturalnych dezodorantach z ałunem. Dlaczego go używamy? Ponieważ posiada najmocniejsze działanie antyoksydacyjne spośród wszystkich hydrolatów i silne działanie antyseptyczne. Oznacza to, że eliminuje bakterie powodujące przykry zapach potu. Dodatkowo redukuje zaczerwienienie i swędzenie skóry spowodowane zarówno reakcją alergiczną, jak również ukąszeniem (włącznie z ugryzieniami komarów). Stosuje się go również w okładach na popękaną i poparzoną tkankę skórną.

Hydrolat różany – posiada wyjątkowy, łagodny zapach róż. Otrzymywany jest z kwiatów róży damasceńskiej (Rosa Damascena) poprzez destylację parą wodną. Jest polecany do przemywania twarzy przed nałożeniem kremu. Sprawdza się przy każdym typie cery. Wiąże wilgoć w skórze przez co zapobiega jej odwodnieniu. W przypadku kosmetyków naturalnych marki LillaMai, hydrolat różany zawarty jest w kremie pod oczy, gdzie występuje zamiast wody.

Woda to życie. Wodę pijemy na co dzień litrami i wchłaniamy przez skórę. Na bazie wody opiera się receptura wielu kosmetyków. Ale jedno jest pewne: warto czytać skład przed zakupem produktów pielęgnacyjnych. I nie przepłacać za ładnie opakowany kosmetyk na bazie zwykłej wody z dodatkiem wypełniaczy i konserwantów. Jeśli jest coś lepszego od wody, jako remedium zwłaszcza dla suchej lub podrażnionej skóry, to jest to z pewnością hydrolat!

Kosmetyki, które zawierają hydrolaty możecie znaleźć tutaj:

Przejdź do sklepu Lilla Mai